Myślą przewodnią badań dr. hab. Mikołaja Tomaszyka, prof. UAM, jest interdyscyplinarne podejście do zarządzania i funkcjonowania miast, szczególnie w kontekście polityki miejskiej, bezpieczeństwa oraz transportu. Jego prace koncentrują się na takich aspektach jak:
Jego badania mają na celu wskazanie optymalnych strategii zarządzania miastami, zwłaszcza miastami dużymi i ich obszarami funkcjonalnymi, tak aby były one bardziej zrównoważone, bezpieczne i przyjazne dla mieszkańców.