Strona główna » Artykuły

Artykuły

Energetyczny przegląd tygodnia – rekordowe inwestycje, przełom na morzu i regulatory na hamulcu

Orlen instaluje największe w Europie turbiny morskie, a wartość inwestycji w fotowoltaikę przekroczyła 12 mld zł. Równocześnie Bruksela ogłasza 90% cel redukcji emisji CO₂ i ulgi dla przemysłu, podczas gdy rząd wstrzymuje kluczowe zmiany w magazynowaniu gazu. W tle trwa modernizacja infrastruktury portowej, mającej wesprzeć logistykę surowcową i agroenergetykę.

Nowe kierunki transformacji – offshore, atom, inwestycje i legislacja w centrum energetycznej układanki

Polska energetyka morska wchodzi w nową fazę rozwoju – rozpoczęła się budowa farm wiatrowych Bałtyk II i III. Inwestycja wzmacnia pozycję Polski w regionie i wpisuje się w szerszy trend transformacji energetycznej. Sejm, nowelizując tzw. ustawę wiatrakową, zdecydował o przedłużeniu zamrożenia cen energii do końca 2025 roku. Stabilne otoczenie regulacyjne sprzyja dalszym inwestycjom w sektorze offshore.

Mamy potencjał, nie mamy czasu – dokąd zmierza polska energetyka?

Maj przyniósł rekordowe wyniki na rynku energii, a E.ON uruchomił swoją pierwszą biogazownię w Polsce. Mimo wyraźnego przyspieszenia transformacji energetycznej, sektor offshore nadal zmaga się z barierami administracyjnymi. Eksperci apelują do premiera o pilne uproszczenie procedur, zanim biurokracja zatrzyma kolejne inwestycje.

Miliardy z KPO, atom coraz bliżej, a wiatraki już w ruchu

Polska energetyka wchodzi w fazę intensywnych inwestycji – Enea pozyskała ponad 9 mld zł z KPO na modernizację sieci dystrybucyjnej. W Łebie uruchomiono pierwszą w kraju bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, a kolejne projekty offshore są już w fazie realizacji. Równolegle zaprezentowano gotowy projekt reaktora AP1000, kluczowy dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Polska stawia na wiatr, gaz i atom – energetyczna układanka nabiera kształtów

Polska przyspiesza energetyczną transformację, inwestując równolegle w offshore, gazociągi i odnawialne źródła energii. Krajowe firmy podpisują kluczowe umowy, a kolejne projekty – jak Baltica 2 czy farma Szprotawa – wchodzą w fazę realizacji. W tle pojawiają się jednak obawy o bezpieczeństwo technologiczne, zwłaszcza gdy w grze są dostawcy powiązani z chińskim wojskiem.

Energetyczny przegląd tygodnia: inwestycje, zagrożenia i przełomy w OZE i gazie

Dynamiczne zmiany w sektorze energetycznym uwidaczniają rosnące znaczenie inwestycji w odnawialne źródła energii oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Polska i Dania intensyfikują działania w obszarze energii z morza, a krajowe koncerny rozwijają portfel projektów wiatrowych i gazowych. Równocześnie pojawiają się istotne wyzwania, m.in. zagrożenia cybernetyczne związane z technologiami spoza UE.

Zielona transformacja energetyczna przyspiesza: od kanadyjskich SMR-ów przez polski wodór i amoniak po morskie farmy wiatrowe

Świat i Polska stoją u progu przełomowych zmian w energetyce, od pierwszego w Kanadzie małego reaktora modułowego po ambitne polskie plany rozwoju morskich farm wiatrowych. Orlen intensyfikuje badania nad odnawialnym amoniakiem jako paliwem przyszłości, a PERN rozbudowuje strategiczną infrastrukturę paliwową w Gdyni. Wszystkie te projekty wpisują się w globalną transformację energetyczną zmierzającą ku niskoemisyjnej gospodarce.

PowerConnect Energy Summit 2025 – energia innowacji, relacji i kluczowych debat!

W dniach 26-28 marca 2025 roku Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO stało się energetycznym centrum Polski!  PowerConnect Energy Summit przyciągnęło ponad 2500 uczestników – liderów branży, ekspertów, innowatorów oraz wystawców, którzy przez trzy dni wymieniali się wiedzą, doświadczeniami i wizją przyszłości energetyki. Debaty i strategiczne rozmowy pokazały jedno: transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz! Po dwóch […]

Zmiany na globalnym rynku energii: Korea wycofuje się z atomu, Chiny odcinają się od rosyjskiej ropy, a Trump promuje węgiel.

Globalny krajobraz energetyczny ulega dynamicznym zmianom. Koreańska KHNP wycofuje się z europejskich projektów jądrowych, Chiny ograniczają import rosyjskiej ropy, a Stany Zjednoczone, pod wodzą Donalda Trumpa, ponownie promują węgiel jako kluczowy surowiec energetyczny. Tymczasem Bruksela niespodziewanie znosi sankcje wobec rosyjskiego oligarchy związanego z polskim biznesem. Czy te decyzje wpłyną na kierunek światowej transformacji energetycznej?

Przemiany w energetyce: wodór tanieje, atom zastępuje węgiel, Francja szykuje się na kryzys.

Autor. Envato elements / @Zozulinskyi Japońscy naukowcy obniżają koszt produkcji wodoru. „To przełomowy krok”. Rząd mówi, gdzie zbuduje drugi atom. Co z pierwszym? Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe Autor. Envato elements / @Zozulinskyi Był węgiel, będzie atom. Reaktory mogą zastąpić dwie polskie węglówki. Francja szykuje się na klimatyczną katastrofę. Jest plan adaptacji. Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe

PowerConnect Energy Summit jest częścią kalendarza polskiej prezydencji w Radzie UE

Międzynarodowe Targi Gdańskie – AMBEREXPO
ul. Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk
Śledź nas na LinkedIn!
© 2024 AMBEREXPO
|
Polityka prywatności